Dr. Feniksov

Spinalna degenerativna stenoza

je suženje prečnika kičmenog kanala
 
Stečena stenoza javlja se najčešće kod degenerativnih promena, uključuju: izbočenje diska (ekstruzija ili hernija), degenerativne promene zglobne hrskavice (osteoartritis), hipertrofija žutog ligamenta, iskliznuće kičmenog pršljena (spondilolisteza) itd. Klinička manifestacija stenoza je neurogena klaudikacija. Simptomi mogu uključivati:

  • bol u leđima
  • pekući bol koji ide u glutealnu regiju i dole u noge
  • utrnulost, peckanje, grčevi ili slabost u nogama
  • gubitak osećaja u nogama
  • ograničavanje daljine koju pacijent može da pređe
  • u sedećem i stojećem položaju pritužbe su otežane
TEST
Zanimljiv kućni test je odlazak u supermarket - pacijent dobija umereno olakšanje kada kotrlja kolica za supermarket ispred sebe, savijajući se napred.
Klinika stenoze je uzrokovana kompresijom nervnih korenova koji se nalaze u kičmenom kanalu i sekundarnom ishemijom koja nastaje u arterijama koje snabdevaju ove korene, a pri savijanju napred dolazi do smanjenja pritiska na kanal od uvećanih ligamenata, što objašnjava reljef.
Multifaktorska (spondilartroza, hipertrofija žutog ligamenta, protruzija diska) degenerativna stenoza na nivou
L4-L5
ŽAŠTO OPERISATI STENOZU?
Tehnički gledano, stenoza predstavljaje mehaničko suženje dijametra kičmenog kanala gustim vezivnim tkivom. Nažalost, nisu lekovi koji mogu da rastvore vezivno tkivo u kičmenom kanalu. Šta to znači? A to znači da kada se lečimo konzervativno, eliminišemo samo kliničke simptome, a ne čvrstu mehaničku kompresiju. Drugim rečima, pacijent dobija opšte olakšanje od bola, ali nervni koreni nastavljaju da budu komprimovani. Takva kompresija, u krajnjoj liniji, može dovesti do nepovratnih ishemijskih promena, a čak i nakon hirurške dekompresije, ne može se uvek očekivati potpuni oporavak funkcije.
Poređenje površine poprečnog preseka u zdravom kanalu (zeleni trougao) i u slučaju stenoze (crveni trougao)
OPERACIJA
Mikrodekompresija kičmenog kanala je otvorena operacija u kojoj se uklanjaju zadnje strukture - lamine, žuti ligament i medijalni delovi uvećanih zglobova koji zatvaraju kanal. Ova operacija oslobađa pritisak iz nervnih korena u kičmenom kanalu koji uzrokuje bol, utrnulost i slabost.
KAKO SE VRŠI MIKRODEKOMPRESIJA?
Duž srednje linije na nivou stenoze se pravi rez dužine 2 cm. Na maloj udaljenosti, mišićno tkivo je odvojeno od koštanih struktura. Zatim, uz pomoć bušilicom i mikrohavatalicom, hirurg uklanja lemine, žuti ligament i medijalne delove zglobova, eliminišući kompresiju nervnih struktura.
Mikrodekompresija za spinalnu stenozu - uklanjanje lamine, žutog ligamenta i medijalnih delova zglobova za dekompresiju nervnih struktura.
REZULTATI I OPOROVAK
Mikrodekompresija kičmenog kanala na nivou stenoze je jedna od najefikasnijih procedura za otklanjanje kompresije nervnih struktura. Procedura omogućava otpuštanje pacijenta nekoliko sati nakon operacije, više volim da ostavim pacijenta na jedan dan za potpuni oporavak od anestezije i kontrolu ranih postoperativnih komplikacija. Za to vreme pacijent dobija dodatne informacije i uputstva od fizijatra i pod nadzorom osoblja se aktivira. Nakon 2 nedelje, pacijent se podvrgava kursu multimodalne fizioterapije i kinezioterapije.
Slobodno mi se javi
Victor Feniksov
neurohirurg i kičmeni hirurg
Informacije i zakazivanje pregleda
+381 11 40 40 100

e-mail: victor.feniksov@medigroup.rs
RS, 11070, Milutina Milankovića 3, Novi Beograd, Beograd
Postavite svoje pitanje
Made on
Tilda